صفحه اصلی / خبر ها

حضور نسل جوان در استانداردسازی

نشست علمی با موضوع استانداردهای بین‌المللی پیش برنده دستور کار جهانی، صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.
 این نشست به دنبال برنامه های سفر دبیرکل سازمان بین‌المللی استاندارد و با حضور رییس و معاونان سازمان ملی استاندارد ایران،  نماینده مجلس و رییس فراکسیون استاندارد و کیفیت، رییس و معاون دانشگاه علم و صنعت و جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه الزهرا، به همت ، مژده روشن طبری ، عضو برد مدیریت فنی سازمان بین المللی استاندارد برگزار شد.
جبارعلی ذاکری، رییس دانشگاه علم و صنعت در این نشست ، بهره گیری از توانمندی دانشجویی برای فرهنگ سازی و توسعه استاندارد که به عنوان یکی از اهداف ایزو مطرح است را از ماموریت های دانشگاه علم و صنعت برشمرد.
وی مشارکت دانشجویی در تدوین استاندارد های ملی و بین المللی و همچنین افزایش سطح ارتباطات بین المللی را از توسعه فعالیتهای دانشجویی در زمینه همکاری با استاندارد دانست.
حمیدرضا فولادگر، نماینده مجلس و رییس کمیسیون استاندارد و کیفیت در این نشست علمی با اشاره به مجمع اخیر سازمان بین المللی استاندارد که  در آن بر ترویج ، توسعه و آموزش استاندارد تاکید شده است گفت: مجلس شورای اسلامی هم به لحاظ قانونی و هم نظارتی ، حامی سازمان ملی استاندارد ایران است.
وی با اشاره به قانون جدید سازمان ملی استاندارد ایران ، اظهار داشت: در این قانون جایگاه سازمان ملی استاندارد ایران ارتقا پیدا کرده و این یک نیاز اساسی در جامعه بود.
وی با اشاره به تدوین سند جامع ملی کیفیت در برنامه ششم توسعه گفت: این سند نقشه راه تحول نظام استانداردسازی در کشور است.
مژده روشن طبری ، عضو برد مدیریت فنی ایزو،خطاب به دانشجویان حاضر در این نشست گفت: آینده در دستان شماست ، پس برای داشتن آینده ای بهتر و توسعه پایدار تلاش کنید.
وی با اشاره به ایجاد انجمن استاندارد دانشجویی در کشور تصریح کرد: نسل جوان از طریق این انجمن می تواند نظرات و دیدگاههای خود را درخصوص استانداردهای ملی و بین‌المللی بیان کند.
روشن طبری اظهار داشت: استانداردهای بین‌المللی نقش مهمی را در رسیدن به اهداف توسعه پایدار دارند و با مشارکت شما باید فاصله بین کشورهای درحال توسعه با جوامع پیشرفته به حداقل برسد.
سرجیو موجیکا، دبیرکل سازمان بین‌المللی استاندارد در جمع دانشجویان و با اشاره به سابقه تشکیل سازمان بین المللی استاندارد گفت : سازمان بین المللی استاندارد با تعامل و حمایت از اعضا ، تحقیقات و نوآوری را ملاک عمل خود قرار داده و معتقد است با نوآوری می توانیم به اهداف والای استاندارد در دنیا دست یابیم.

وی همکاری با سایر بخش ها از جمله مراکز علمی و دانشگاهها را در نوآوری موثر دانست و گفت : خوشبختانه سازمان ملی استاندارد ایران همکاری های خوبی با دانشگاهها و مراکز علمی دارد و می تواند این یافته های علمی را از طریق آموزش با دیگر کشورها به اشتراک گذارد.


منبع خبری: سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران