صفحه اصلی / خبر ها

فرمت فایل جدید برای چاپگرهای سه بعدی

ISO/ASTM 52915 که به تازگی منتشر شده، به درک پتانسیل کامل ساخت افزایشی[1] کمک خواهدکرد.

با امکان ایجاد اشکال پیچیده و استفاده از مواد عجیب و غریب، چاپ سه بعدی، یا ساخت افزایشی، مورد استقبال صنایع مختلف از خودروسازی تا پزشکی و علاقمندان آماتور و مخترعین قرار گرفته است. این کار با ته نشین کردن مواد به صورت لایه لایه و ساخت یک شی از هیچ چیز، مگر برنامه های ثبت شده روی یک فایل انجام می شود. تا پیش از این، اطلاعات کدگذاری شده مبتنی بر فرمت فایل استریولیتوگرافی یا به اختصار SLT بوده اند. اما استاندارد جدید فرمت فایل ساخت افزایشی (AMF) را جایگزین SLT خواهد کرد.

استاندارد ISO/ASTM 52915 با عنوان ویژگی های فرمت فایل تولید افزایشی (AMF) نسخه 1.2 که این ماه منتشر شد توسط گروهی از کارشناسان ایزو در کمیته فنی ISO/TC 261 با مشارکت ASTM Int. تدوین شده است.

رئیس کمیته و پروفسور فناوری های تولید و ساخت افزایشی، دکتر کریستین سیدل  در مورد برخی از مزایای این فرمت فایل جدید می گوید: "این فرمت پتانسیل بسیار خوبی برای حمایت از توسعه بیشتر بخش AM دارد و در سال های آینده در صنعت اهمیت بیشتری هم پیدا خواهد کرد. AMF یک شی را به شکل کلی توصیف می کند که هر ماشینی بتواند آنرا به بهترین شکل ممکن بسازد."

استاندارد جدید ISO/ASTM که به طور مشترک تدوین شده، الزامات آماده سازی، نمایش و انتقال AMF را مشخص می کند. این استاندارد در هنگام آماده سازی در یک فرمت الکترونیک ساختاری، پایبندی دقیق به یک برنامه نشانگر توسعه یافته گسترده (XML) از قابلیت همکاری سازگار با استانداردها را پشتیبانی می کند. این استاندارد هیچ سازوکار صریحی برای اطمینان از یکپارچگی داده ها، امضاهای الکترونیکی و رمزگذاری مشخص نکرده است. 

برای تهیه این استاندارد می توانید به پرتال ایزو در نشانی www.iso.org مراجعه فرمائید.

منبع: سایت ایزو

مترجم: پریسا فقیهی (دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل)

 


[1]  فرایندی که با اضافه کردن مواد اولیه  به صورت لایه به لایه، یک فایل سه بعدی را به یک جسم فیزیکی تبدیل می نماید. این مواد اولیه می تواند پلاستیک، رزین، فلز، پودر و بسیاری دیگر باشند.

 


منبع خبری: سازمان ملی استاندارد ایران