صفحه اصلی / خبر ها

معرفی روغن های زیتون وارداتی غیراستاندارد

در نتایج حاصل از نمونه برداری از روغن های زیتون موجود در سطح بازار، مشخص شد، روغن های زیتون وارداتی  Royal ، Spanish Green  و  Roberto motago  نه تنها با استاندارد ملی ایران مغایرت دارند بلکه خالص نبوده و با سایر روغن ها نیز مخلوط و در بازار عرضه شده است.

مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران با اعلام این مطلب گفت:  روغن زیتون Royal  با برچسب محصول اسپانیا در 14 فاکتور با استاندارد ملی مغایرت داشته و در اصل ترکیب روغن زیتون با روغن آفتابگردان است.

وی افزود: روغن زیتون Spanish Green   در 16 فاکتور با استاندارد ملی مغایرت داشته و با روغن کلزا مخلوط بوده و از لحاظ باقیمانده سموم نیز مردود می باشد .

بیات در ادامه با بیان اینکه در مطالعات انجام شده بر روی روغن Roberto motago نیز مشخص شد که این روغن در 16 فاکتور (به ویژه اسیدهای چرب ) با استاندارد ملی مغایرت داشته و در اصل روغن سویا می باشد که به قصد فریب بر روی برچسب آن روغن زیتون درج شده است .

معاون ارزیابی کیفیت با بیان اینکه دستورات لازم برای جمع آوری این روغن ها از سطح بازار و معرفی متخلفان به مراجع قضایی صادر شده است از مصرف کنندگان خواست تا در صورت تردید در خصوص کیفیت کالا و یا کالاهای موجود در سطح بازار مراتب را از طریق تلفن چهار رقمی 1517 به ادارات کل استاندارد استانها اعلام نمایند. . 


منبع خبری: سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران