صفحه اصلی / خبر ها

ادامه مطلب


رییس سازمان ملی استاندارد ایران: قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد پاسخگوی نیاز بخش خصوصی

رییس، معاونان و جمعی از مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران صبح امروز با فعالان بخش خصوصی در اتاق تعاون ایران دیدار و گفت و گو کردند.

نیره پیروزبخت در این نشست، عضویت اتاق تعاون ایران در شورای عالی استاندارد را در قانون جدید سازمان ملی استاندارد ایران مثبت ارزیابی کرد و گفت: بسیاری از دغدغه های فعالان اقتصادی از جمله موازی کاری ها با اجرایی شدن قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد پایان می یابد.

وی با بیان اینکه اتاق تعاون ایران یکی از مؤلفه های توسعه اقتصادی است، ادامه داد: نباید از کنار بخش تعاون به سادگی عبور کرد چرا که بخش تعاون می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی و تجاری کشور را رفع کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به خلاء برندسازی در بخش تعاون و با بیان اینکه تعاونی‌ها می‌توانند با مشارکت یکدیگر در جهت برندسازی گام بردارند، گفت: یکی از مشکلات ما در حوزه صادرات، عدم برندسازی است.

وی افزود: در شرایط سخت اقتصادی، تعاونی‌ها باید با قدرت به عنوان هماهنگ‌کننده بخش‌های مختلف اقتصادی فعال باشند که خوشبختانه مجلس و دولت نیز بر توسعه این بخش تأکید دارند.

پیروزبخت با اشاره به موازی‌کاری دستگاه‌های اجرایی و تدوین مقررات مداخله‌گرایانه در حوزه استاندارد و همچنین تصمیمات ناگهانی در این حوزه تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد ایران تصمیم ندارد در همه زمینه‌ها ورود مستقیم داشته باشد اما با توجه به بند 24 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، پوشش نظام استانداردسازی در همه محصولات به صورت مستقیم و غیرمستقیم باید با محوریت این سازمان صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس قانون، تمام دستگاه‌ها باید مقررات خود را با سازمان ملی استاندارد ایران هماهنگ کنند، اظهار داشت: برای رهایی فعالان اقتصادی از تعدد دستگاه‌ها در تدوین قوانین و مقررات استاندارد، در آینده نزدیک مقررات تدوین استاندارد به دستگاه اجرایی مربوطه تفویض می‌شود و این سازمان به عنوان ناظر، وظیفه نظارت عالی بر رعایت استانداردها را بر عهده می‌گیرد.

پیروزبخت همچنین با اشاره به درخواست برخی دیگر از فعالان تعاون در خصوص صادرات برخی محصولات با استانداردهای کشور مقصد گفت: در حال حاضر استاندارد محصولات صادراتی در سه سطح قرار می‌گیرد؛ به این ترتیب که برخی محصولات باید با رعایت استانداردهای ملی صادر شوند، برخی باید با استانداردهای کشور مقصد و برخی دیگر از محصولات نیز می‌توانند در قالب تدوین و تائید مشخصات فنی مورد تائید داخل در کشور مقصد، صادر شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد خاطرنشان کرد: با کشور عراق در حال مذاکره هستیم تا محصولات را بر اساس استانداردهای این کشور صادر کنیم اما اگر برای کالایی، استانداردی در کشور عراق وجود نداشته باشد، باید در قالب کمیته مشترک، استاندارد واحد، تدوین و لازم‌الاجرا باشد.

  • فرآیندهای استانداردسازی تسریع و تسهیل شود

بهمن عبدالهی، رییس اتاق تعاون در نشست مشترک اعضاء کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در حال حاضر، ١٨٠ هزار شرکت تعاونی در اتحادیه های ملی فعالیت می کنند، گفت: اتاق تعاون ایران تقریبا در تمام شوراهای عالی عضویت دارد؛ بنابراین در تصمیمات اقتصادی تاثیرگذار است.

عبدالهی با تاکید بر اهمیت بخش استاندارد، ادامه داد: یکی از الزامات توسعه در هر کشوری، استانداردسازی فعالیت ها است که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ استانداردسازی در حوزه های مختلف بسترساز توسعه پایدار در هر کشوری است که در کشور ما نیز در جهت ارتقای جایگاه استاندارد گام‌های موثری برداشته شده است.

رئیس اتاق تعاون ایران، با بیان اینکه تعاونگران در بخش های مختلف فعالیت‌های اقتصادی اعم از واحدهای صنعتی، تولیدی و خدمات واردات و صادرات با سازمان ملی استاندارد ایران سر و کار دارند، گفت: قطعا این سازمان حافظ کیفیت محصولات و دسترسی مصرف کنندگان به محصولات کیفی است؛ لذا ما انتظار نداریم که سازمان ملی استاندارد ایران در اجرای وظایف خود اغماض و کوتاهی کند، بلکه درخواست ما تسریع و تسهیل در فرآیندهای استانداردسازی است. بنابراین آنچه انتظار داریم کمک به سرعت انجام کار در فرآیندها است.

 

  • منطقی سازی اجرای استانداردها

وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد در ادامه این نشست گفت: در سازمان ملی استاندارد ایران نه به دنبال سخت گیری هستیم نه سهل گیری بلکه امروزه با طرح اظهاریه انطباق، از واحدهای تولیدی می خواهیم که خودکنترلی داشته باشند.

سودابه یحیی زاده، معاون تدوین استاندارد در این نشست، پیشنهاد تشکیل اتاق استانداردسازی با عضویت اتاق تعاون، بازرگانی و اصناف داد و گفت :  تدوین استانداردهای مورد نیاز با مشارکت بخش خصوصی می تواند موثرتر باشد.

فرزانه انصاری، سرپرست پژوهشگاه استاندارد گفت: بنگاههای اقتصادی با هدف افزایش توانمندی و مهارت های لازم در کارکنان موجبات ارتقای دانش، مهارت و تجربه در عرصه های استانداردسازی را در بنگاهها فرآهم نمایند.

در این نشست اعضای کمیسیون های مختلف سئوالات و پیشنهادات خود را مطرح کردند توسط مسئولان سازمان ملی استاندارد ایران به تمام پرسش ها، پاسخ داده شد.


ادامه مطلب


سازمان ملی استاندارد و وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه امضا کردند

سازمان ملی استاندارد ایران با هدف ارتقای کیفی و تعالی مدارس، به وزارت آموزش و پرورش کمک می کند.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش صبح امروز در سازمان ملی استاندارد ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه امروز نگاهی نوین در عرصه استاندارسازی در جهان ایجاد شده است، گفت: اکنون جمهوری اسلامی ایران در بین 163 کشور عضو سازمان جهانی استاندارد رتبه بیست و دوم را دارد و عضو هیات مدیره موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی است.

پیروزبخت یادآورشد: برخی استانداردهای ملی ایران از جمله در زمینه مدیریت انرژی، زیست محیطی، کیفیت و ایمنی مواد غذایی هم اکنون به طور رسمی در جهان مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: زمانی استاندارد سازی فقط در زمینه کالاهای اساسی بود و پس از آن خدمات و فرآیندها را تحت پوشش قرار داد، اما امروز بسیاری از موضوعات کلان را در بر می‌گیرد که از جمله آنها بحث توسعه پایدار با شاخص هایی مانند استاندارد مسئولیت اجتماعی است.

وی گفت: از یکی دو سال پیش، حرکت به سمت نوآوری و کیفیت در دستور کار قرار گرفت و همکاری‌هایی با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری انجام شد، به طوری که اکنون بسیاری شرکت های دانش بنیان ایرانی از سازمان ملی استاندارد ایران تاییدیه گرفته اند.

پیروزبخت اظهار داشت: نخستین گزارش بخاری های گازسوز مدارس سال 1392 از سوی سازمان استاندارد ایران به دولت ارائه شد که در این راستا مدارس کمک های زیادی دریافت کردند.

وی با اشاره به اعطای جایزه ملی کیفیت به 10 مدرسه ، ابراز امیدواری کرد: با امضای این تفاهم نامه، امیدواریم اطلاع‌رسانی گسترده‌تری در سطح جامعه برای آموزش فرزندان درخصوص مباحث استاندارد و کیفیت صورت گیرد.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم استاندارد را در زندگی پیاده کنیم، زیربنایی برای توسعه اقتصادی خواهد بود و از بسیاری مشکلات کاسته می شود.

وی یکی دیگر از فعالیت های این سازمان را طرح نقش نسل آینده در تعیین و پیشرفت استانداردها مطرح کرد و گفت: به دنبال این طرح انجمن های دانش آموزی در ایران و سایر کشورها ایجاد شده است.

پیروزبخت افزود: این طرح از شهر یاسوج آغاز شد و دانش آموزان نتایج تحقیقات و مقالات خود را در موضوعات مختلف در حوزه های استاندارد ارایه کردند.

  • استانداردسازی خدمات آموزش و پرورش حق مردم است

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم گفت: امروز رشد کمی در عرصه آموزش و پرورش حق مردم است از آموزش و پرورش با کیفیتی برخوردار باشند و شاخص های استاندارد را کسب کنند.

وزیر آموزش و پرورش یکی از معتبرترین مفاهیم استاندارد را مقوله کیفیت دانست و افزود: تایید استاندارد به معنای با کیفیت بودن کالا و خدمات است.

وی بیان داشت: در سال‌های گذشته به ویژه پس از پیروزی انقلاب، پیشرفت های آموزش و پرورش را در جنبه های کمی شاهد بودیم و امروز از نظر کیفیت یکی از نظام های پیشرفته آموزش و پرورش در سطح منطقه و حتی جهان هستیم.

بطحایی تاکید کرد: آموزش و پرورش با کیفیت حق مردم است و در این زمینه باید بتوانیم شاخص های استاندارد را احراز کنیم .

وی بیان داشت: از اوایل دولت یازدهم سال 1393 ، توجه به کیفیت و تعالی مدارس مورد تاکید قرار گرفت و آموزش و پرورش با اجرای برنامه‌های متعدد تلاش کرد خدمات آموزشی را به سطح استاندارد نزدیک کند.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: در سال تحصیلی گذشته 27 هزار مدرسه (معادل یک سوم از کل مدارس کشور) تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند و امسال نیز پوشش 45 هزار مدرسه برای اجرای برنامه پیش‌بینی شده است.

این مقام مسئول گفت: امسال نتیجه این کیفیت باید به صورت مستمر و در معرض دید مخاطبان یعنی اولیای دانش‌آموزان قرار گیرد تا بدانند مدارس در کدام شاخص ها کمتر و در کدام مولفه ها بیشتر موفق بوده است.

وی تصریح کرد: نبود نظام رقابتی سالم، مثبت و موثر، یکی از حلقه‌های مفقوده برای ارتقای کیفیت در نظام آموزش و پرورش است و در سال تحصیلی جاری برگرفته از برنامه تعالی مدرسه سعی داریم مقدمات این فضای رقابتی را بین مدارس ایجاد کنیم.

بطحایی تاکید کرد: این فضای رقابتی می توانند به ارتقای کیفیت در مدارس منجر شود و مدارسی که گواهی استاندارد کسب کنند از امتیازات خاص بهره‌مند خواهند شد.
ادامه مطلب


کیلوگرم بین المللی به موزه می رود

 اندازه شناسان  حاضر در بیست و ششمین کنفرانس عمومی اوزان و مقیاس ها که روز  جمعه 25 آبان در فرانسه برگزار شد به تغییر روش اندازه گیری کیلوگرم فعلی رای دادند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، از سال 1884 تاکنون، یعنی صد و سی و چهار سال پیش، برای اندازه گیری از استوانه ای فلزی از جنس پلاتین-ایدویوم استفاده می شد اما این وزن بر اثر گذشت زمان  دچار تغییرات شده است.

براساس این گزارش، قرار است از 20 مه 2019 روش جدیدی که به روش ترازوی کیبل معروف شده است جایگزین روش فعلی شود.

 نمونه بین المللی کیلوگرم  هم به دلیل ارزش تاریخی اش به موزه  سپرده خواهند داشت.

مارتین میلتون ، رییس دفتر بین المللی اوزان و مقیاس این تصمیم را نقطه عطف تاریخی در علم اندازه شناسی دانسته و در بیانیه ا ی اعلام کرد: این اقدام تاریخی نخستین قدم به سوی تجدید نظر تاریخی در سیستم بین المللی واحدهاست که حاصل همکاریهای علمی فشرده بین موسسات ملی اندازه شناسی است.


ادامه مطلب


معاون ارزیابی کیفیت: کیفیت ها اعتماد سازند

مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران در گفت و گویی که به مناسبت روز ملی کیفیت ( 18 آبان ) انجام شد به بیان نقش و اهمیت موضوع کیفیت در ابعاد مختلف می پردازد. این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

وضعیت کیفیت در کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

کیفیت در ارتباط با تولید داخل مبنای استانداردهای ملی است که سطح کیفیت مورد انتظار را تامین می کند. در برخی از بخشها وضعیت کیفیت مناسب است به عنوان مثال کیفیت محصولات غذایی از مقبولیت بالایی برخوردار است در برخی از محصولات شیمیایی و لوازم آرایشی و بهداشتی هم این شرایط است . در برخی زمینه ها از جمله کیفیت محصولات ساختمانی به جهت پراکندگی تولید نیاز به بهبود داریم و در برخی موارد مثل کیفیت خودرو که زیرساختهای کیفیت در آن رعایت نمی شود لازم است جدیت بیشتری داشته باشیم.

 

کیفیت در گذر زمان چه تغییراتی داشته است؟

استانداردها به عنوان کیفیت پایه در کشور تغییر می کند بطوریکه استانداردهای قدیمی ابطال یا تجدیدنظر می شود و با توجه به پیشرفت علوم و فنون استانداردهای جدید تدوین می شود به همین لحاظ تغییراتی را در کیفیت شاهد هستیم . اما استانداردها یک مقوله مجزا و منفرد نیست بلکه مقوله ای است چند بعدی که با عوامل سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز در تعامل است و از آنها تاثیر می پذیرد به عنوان مثال در شرایط تحریم در کالاهایی که مواد اولیه یا حد واسط آن وابسته به کشورهای دیگر باشد افت کیفیت را شاهدیم و کالاهایی که در تولید آن متکی به کشور دیگری نبوده ایم تغییری حاصل نشده است.

 

از نظر شما کالای با کیفیت، چه ویژگی باید داشته باشد؟

امروزه تولید کننده خوب ، تولیدکننده ای نیست که فقط کالای با کیفیت را تولید کند، بلکه باید دغدغه های زیست محیطی را نیز مدنظر داشته باشد و کالایی تولید کند که علاوه بر کیفیت، با محیط زیست سازگاری داشته باشد تا در کوتاه مدت و بلندمدت برای جامعه معضلات جبران ناپذیر ایجاد نکند.

 

 

شما بر این اعتقاد هستید که برای تولید باکیفیت نیازمند زیرساختها هستیم . این زیرساختها چیست؟

5 عنصر در دنیای امروزی برای دستیابی به کیفیت مطلوب به عنوان زیرساخت کیفیت مطرح شده است از جمله استاندارد که مبنا و شاخص کیفیت است ، سپس اندازه گیری استانداردهای تدوین شده مطرح می باشد، سومین عامل نهادهای اعتبار دهنده ، چهارمین شرکت های بازرسی و در نهایت آزمایشگاه ها که توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران تایید می شود.

 

اندازه گیری چه مقدار می تواند کیفیت را تضمین کند؟

اگر نتوانیم ویژگیهای یک کالا را به لحاظ کمی و کیفی اندازه گیری کنیم، نمی توانیم در ارتباط با کیفیت قضاوت درستی داشته باشیم و آنچه که تولید می شود را به لحاظ کیفی بهبود بخشیم. در بسیاری موارد در اندازه گیری یا تست، نقصهایی وجود دارد که نیازمند بهبود است تا بتوانیم زیرساختهای کیفی رو را کشور به شکل مطلوبی پیاده کنیم.

 

آیا با وجود این فاکتورهای می توانیم ادعا کنیم که کیفیت رعایت کرده ایم؟

برای تضمین کیفیت، بعد از آنکه زیرساختها و تمامی فاکتورها و عوامل تاثیرگذار بر کیفیت در کشو مهیا شد لازم است یک مدیرشایسته و هوشمند هدایت این بنگاه اقتصادی را عهده دار باشد تا در کنار تمامی فاکتورها بتوان به سمت کیفیت گام برداشت.

 

مدیریت در ایجاد کیفیت چه نقشی ایفا می کند؟

نقش مدیران در دستگاهها و شرکت نقش رهبری است این مدیران بایستی دارای ویژه گیهای زیر باشد. آینده نگر ، خلاق ، منعطف و آشنا به مدل های سیستم های مدیریت کیفیت این مدیران در راستای حصول اصول اطمینان به موفقیت پایدار پیش بینی های لازم را برای آینده انجام می شد و در زمینه تحقق پیش بینی ها اقدامات لازم را به عمل می آورند. با استقرار سیستم ها و مدلهای فراتر از استاندارد نقاط قوت و ضعف را شناسایی و با بهبود عملکرد و تخصص اولویت ها در مسیر تعالی قرار گیرند و موفقیت پایدار ایجاد کنند.

 

چرا برخی از بنگاهها در ابتدا محصولات خوب و با کیفیتی را تولید می کنند و با گذر زمان از کیفیت آن کاسته می شود؟

بنگاههای اقتصادی باید موفقیت را پایدار بسازند، اگر در مسیر حفظ و تعالی کیفیت گام بردارند، شرایط ایده آل را حفظ و با پیش بینی و آینده نگری آن را ارتقا دهند، نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را بهبود بخشند ، از مدلها و الگوهای نوین پند بگیرند و یک فاصله ای را بین رقبا ایجاد کنند، هرگز کیفیت محصولاتشان افول نخواهد کرد.

 

چرا استقرار نظام کیفیت را یک ضرورت می دانید؟

به لحاظ نقشی که مدیریت و مدل های سیستم کیفیت در پیش بینی آینده و کاهش مخاطرات احتمالی دارند. در دنیای امروز یک روز به نام روز کیفیت نامگذاری شده است تا همه افراد جامعه به اهمیت و نقش کیفیت در زندگی خودشان پی ببرند، فرقی نمی کند که کالا می خریم یا تولید می کنیم مهم این است که رضایت ، ایمنی، سلامتی ما مرهون تلاش افرادی است که در زمینه کیفیت اهتمام دارند.

هر وزارتخانه یا دستگاه اجرایی لازم است که طرحی را در هماهنگی با سایر طرحهای خود برای کیفیت محصول خود تدوین کند.

 

بنگاههای صنعتی نگاه هزینه ای به کیفیت دارند، آیا کیفیت یک مقوله هزینه بر است؟

شاید به ظاهر اما در اصل، کیفیت نه تنها هزینه بر نیست بلکه صرفه اقتصادی نیز دارد، چرا که در نهایت ضایعات کاهش و بهره وری ارتقا پیدا می کند ، خلاقیت  و نوآوری شکل می گیرد، از منابع به شکل بهینه استفاده می شود.

 

نگاه شما به کیفیت چیست؟

لازم است در کشور به قوانین احترام بگذاریم آن هم نه به شکل اجباری بلکه به شکل خودجوش.

 فرهنگ کیفیت باید در کشور توسعه پیدا کند و همه افراد یک جامعه به شکل انفرادی و در قالب یک عضو از یک تیم در ارتقای فرهنگ کیفیت نقش داشته باشند. به امید فردایی بهتر.